V našem klubu smo letošnji Dan odprtih vrat združili s slavnostnim zaključkom uspešnega projekta Podari trenutek, ki je med decembrom in marcem potekal na vseh osnovnih šolah UE Domžale. Dogodek, ki smo ga gostili v prijetnem ambientu Hotela Ambient, je bil odlična priložnost za predstavitev rotarijstva širši javnosti ter za krepitev vezi s ključnimi deležniki v naši skupnosti – šolami, učenci in njihovimi starši.
Dogodek se je odvijal po programu, ki je odražal tako naše rotarijske vrednote kot cilje samega projekta:
Po tradicionalnem udarcu na rotarijski zvonček je predsednica kluba Helena Mazi Golob z izbranimi besedami pozdravila vse navzoče goste – predstavnike sodelujočih šol, nagrajene učence, starše in člane kluba. Sledilo je spoštljivo poslušanje slovenske, evropske in rotarijske himne.
Nato je predsednica prebrala navdihujočo zgodbo z naslovom “Komu pripada darilo”. Pripoved o modrem učitelju, ki se ni odzval na provokacije vojaka, nosi močno sporočilo: če negativnosti, kot so žalitve ali zavist, ne sprejmemo, te ostanejo pri tistem, ki jih prinaša. Ta modrost služi kot pomemben opomnik o moči lastne izbire reakcije in ohranjanju notranjega miru.
Predsednica je nato z zanimivo predstavitvijo v sliki in besedi približala delovanje globalne organizacije Rotary International, našega Distrikta 1912 ter aktivnosti in projekte našega kluba. Predstavitev je gostom osvetlila poslanstvo in vrednote rotarijstva ter naš prispevek k lokalni skupnosti.
Osrednji del dogodka je bil namenjen zaključku projekta Podari trenutek. Vodja projekta Gašper Roser-Kemperle je predstavil njegovo pot:
- Izvor: Projekt se je začel v RC Slovenj Gradec in se letos uspešno razširil.
- Prihod v Domžale: Idejo sta v naš klub prinesla takratna predsednica Agata Pantar in bodoči predsednik Uroš Smolnikar.
- Sodelovanje: V projekt so se vključile vse osnovne šole s področja UE Domžale, kar kaže na izjemno sodelovanje z lokalnimi izobraževalnimi ustanovami.
- Rezultati: Učenci so zbrali preko 3000 zapisov dobrih dejanj, dejansko število dobrih del pa je bilo še bistveno večje. Ogledali smo si tudi ganljivo risanko o vračanju dobrega in kratek video z utrinki s sodelujočih šol.
Zaradi izjemnega odziva s strani udeležencev projekta in njihovih številnih navdihujočih dejanj smo namesto prvotno načrtovanih treh podelili šest enakovrednih priznanj učencem za njihova “velika” dobra dela. Priznanja so prejeli učenci in učenke iz:
- Osnovna šola Mengeš (2x)
- Osnovna šola Rodica (2x)
- Osnovna šola Janka Kersnika Brdo
- Osnovna šola Roje
Nagrajenci so poleg priznanja prejeli tudi posebno nagrado: vpogled v poklic po lastni izbiri (izbrali so poklice, kot so igralec, policist na konju, inženir radiološke tehnologije, trgovec, avtomehanik in nogometaš), ki ga bomo zanje organizirali v prihodnjih mesecih. Njihova dejanja, med katerimi so bila pomoč starejši osebi, preprečitev medvrstniškega izzivanja in celo posredovanje v življenjsko nevarni situaciji, so dokaz empatije, poguma in prijaznosti.
Prehodni pokal in donacijo v višini 1.000 EUR je za največje število zbranih prispevkov (skoraj 1.000 na 680 učencev) prejela Osnovna šola Rodica. Donacija bo po podpisu donatorske pogodbe nakazana Šolskemu skladu OŠ Rodica, s čimer bomo neposredno podprli izvajanje njihovih humanitarnih in nadstandardnih dejavnosti.
Posebne zahvale za sodelovanje v projektu sta predsednica Helena Mazi Golob in vodja projekta Gašper Roser-Kemperle izročila tudi vsem ostalim sodelujočim šolam: OŠ Dob s podružnico Krtina, OŠ Domžale s podružnico Ihan, OŠ Dragomelj, OŠ Venclja Perka, OŠ Preserje pri Radomljah, OŠ Moravče s podružnico Vrhpolje, OŠ Janka Kersnika Brdo s podružnicama Krašnja in Blagovica, OŠ Trzin, OŠ Roje in OŠ Lila Ljubljana. S tem smo želeli poudariti pomen sodelovanja celotne skupnosti.
Formalni del dogodka se je zaključil s prijetno pogostitvijo in sproščenim druženjem. To je bila odlična priložnost za izmenjavo vtisov, navezovanje stikov in nadaljnje pogovore med člani kluba, predstavniki šol, učenci in starši, kar še dodatno krepi naše vezi z lokalno skupnostjo.
Razmislek o Projektu in Dogodku
Projekt Podari trenutek nas opominja, da so majhna dejanja prijaznosti ključna. Pozornost otrok usmerja k priložnostim za pomoč, jim daje pogum za ukrepanje, ali pa preprosto prinaša doživljanje zadovoljstva ob pomoči sočloveku. Hkrati pa zgodba “Komu pripada darilo” uči, da je modrost tudi v tem, da znamo zavrniti negativna “darila”. Morda ti dve ideji – aktivno dajanje pozitivnega in zavestno zavračanje negativnega – predstavljata dva vidika iste veščine: zavestne odločitve za dobro.
Dan odprtih vrat je tako uspešno združil predstavitev rotarijstva z oprijemljivim prikazom našega delovanja skozi projekt Podari trenutek. Pokazal je moč sodelovanja med klubom in lokalnimi šolami ter izpostavil pomen spodbujanja pozitivnih vrednot med mladimi. Izkušnje letošnjega leta bodo dragocene pri načrtovanju prihodnjih aktivnosti in nadaljevanju projekta.
Zanimivost: V duhu praktičnega delovanja so naši spretni člani (rotarijski škratje) stare čebelje panje predelali v unikatne nabiralnike za zbiranje listkov dobrih dejanj v šolah! 🐝