Rotary klub Domžale, 13. 6. 2024
13. junija 2024 je gospod Alojz (Slavko) Vrbovšek, izumitelj in zaposleni v Leku, predstavil svoj izjemni dosežek Rotary klubu Domžale: invalidski voziček OLDI. Ta inovativni voziček ni zgolj običajen invalidski voziček, ampak mobilna postelja, zasnovana za nepokretne osebe, še posebej za starejše in tiste, ki okrevajo po hudih poškodbah.
Ideja za OLDI je nastala iz resničnih zgodb – starejših bolnikov in tudi mladih, žrtev prometnih nesreč, ki jih je gospod Vrbovšek spoznal in videl potrebo po izboljšavi njihovega vsakdana.
Potreba po OLDI
Predstavljajte si, da se ne morete prosto gibati in ste omejeni na posteljo ali standardni invalidski voziček, ki ne ustreza več vašim potrebam. To je vsakdanja resničnost za mnoge, saj je v Sloveniji vsaj 20.000 nepokretnih oseb. Invalidski voziček OLDI želi izboljšati kakovost življenja teh oseb s ponudbo rešitve, ki je standardni invalidski vozički ne morejo zagotoviti. Uporabnikom omogoča dvig glave in nog, kar preprečuje pljučni kolaps – kritična funkcija za tiste z resnimi gibalnimi težavami.
Testiranje in sprejemanje
OLDI je bil testiran v 12 domovih za starejše po vsej Sloveniji:
- Kranjska Gora
- Celje
- Radlje ob Dravi
- Murska Sobota
- Rakičan
- Maribor Tezno
- Trzin
- Ormož
- Zagorje
- Trbovlje
- Šmarje pri Jelšah
Domovi so ugotovili, da njihovi prebivalci ne morejo več uporabljati konvencionalnih invalidskih vozičkov, toda OLDI je zapolnil to vrzel. Nekateri domovi so celo kupili in redno uporabljajo invalidski voziček. Občina Trzin je podprla njegov nakup. Tudi hospici so pokazali zanimanje, saj prepoznavajo vrednost, ki jo prinaša OLDI.
Priznanje in medijska pokritost
Leta 2021 je Vrbovšek prejel nagrado za najbolj družbenokoristni projekt, kar je privedlo do ustvarjanja promocijskega videa v angleščini. Invalidski voziček OLDI je bil predstavljen tudi v več televizijskih programih, kar je dodatno povečalo njegovo prepoznavnost.
Vsestranskost in prihodnji načrti
Invalidski voziček OLDI ni omejen samo na domove za starejše. Preizkušen je bil v različnih okoljih, vključno z mestnimi avtobusi, muzeji, vlaki in celo na gorah. Na voljo je tudi električno gnana različica, ki tehta 50 kg in se lahko vrti za 360 stopinj na mestu, zaradi česar je primeren za bolnišnice in dvigala. Za njegovo delovanje je potrebna samo ena oseba.
Leta 2022 je Gospodarska zbornica gospodu Vrbovšku podelila nagrado za inovacijo leta v osrednji Gorenjski regiji. To priznanje je odprlo vrata za širše razprave o potencialu izdelka.
Širša slika
OLDI je več kot zgolj pripomoček za mobilnost; je orodje za socialno vključenost. Med pandemijo COVID-19 je igral ključno vlogo pri ohranjanju socialne interakcije za nepokretne osebe. Pomaga upočasniti napredovanje demence, saj uporabnike angažira in jim omogoča uživanje na prostem – nekaj, kar mnogi od nas jemljemo kot samoumevno. Projekt poudarja pomen inovacij v skrbi za starejše in si prizadeva, da bi OLDI postal standard v domovih za starejše.
Invalidski voziček OLDI je dokaz, kaj je mogoče doseči, ko se osebna izkušnja sreča s potrebami skupnosti. Ne gre le za mobilnost; gre za vrnitev življenj ljudem, omogoča sodelovanje z njihovim okoljem in udeležbo v socialnih aktivnostih. Kot gospod Vrbovšek še naprej inovira in izboljšuje OLDI na podlagi povratnih informacij uporabnikov, ni dvoma, da bo ta izum še naprej imel pomemben vpliv na življenje nepokretnih oseb.